Northallerton Camera Club

NORTHALLERTON

CAMERA CLUB

Search Website:

 

COMPETITIONS

For details of the rules and guidance for our Annual Exhibitions and other Competitions throughout the year
please use this link to our "Information & Knowledge Base Page"

 

2021 ANNUAL PROJECTED IMAGE EXHIBITION

On Monday 22nd March the club held its Annual Projected Image Exhibition, into which members are permitted
to enter up to 4 Projected Digital Images. The judge for the evening was one of the best judges in the Federation,
Richard Speirs DPAGB APAGB BPE2* from Morton PS. He has judged for us before and this evening
he lived up to his not insignificant reputation with a thoughtful, constructive and humorous
presentation of the results.

Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition

 

Club Class for the "Neesam Cup"
1st:- Cathy Earle  with "The Acrobat"
2nd:- Stuart Goldie with "Top Rider"
3rd:- Dee Hanson with "Whitby Harbour"
Highly Commended:- Marshall Minner with "Winter Melting" & Hazell Robson with "Curlew"


Open Pictorial Class for the "Milnes Cup"
This image was also awarded "Best in Exhibition"

1st:- Sheila Coates LRPS EFIAP/b EPSA DPAGB, with "Dawn Light on the Dunes"
2nd:- Patricia kearton LRPS DPAGB with "Mammoth Hot Springs"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Moraine Lake, Alberta"
Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Eilean Donnan Castle" & David Lock with "Riley BRT348"

 

Open Portrait Class for the "Brompton Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Lockdown Ballerina"
2nd:- Eric Hall with "Market Stall Barman"
3rd:- Sheila Coates LRPS EFIAP/b EPSA DPAGB with "Lighting a Prayer Candle"
Highly Commended:- Paul Newey with "The Fisherman"


Open Record Class for the "Romanby Salver"
1st:- David Lock with "Credo, Ushaw College"
2nd:- Paul Newey with "Camposanta, Pisa"
3rd:- Eric Hall with "Smithson's Memorial & Window in Stanwick Church"
Highly Commended:- Paul Cayton with "Tulip"


Open Monochrome Class for the "Geoff Burdis Trophy"
1st:- Paul Newey with "Ghost Town Relics"
2nd:- Eddie Bishop with "3 Urchins"
3rd:- Eddie Bishop with "Science Museum, Valencia"
Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "In the Bleak Mid Winter"
Sheila Coates LRPS EFIAP/b EPSA DPAGB with "Lines & Layers, White Pocket" 
David Lock with "TN35 Will She Make It"
John Webster ARPS MPAGB with "Mountain Hare in Snow"


Open Action Class for the "Maltby Rose Bowl"
1st:- John Webster ARPS MPAGB with "Cockoo Landing"
2nd:- David Beadle ARPS with "Where are You Taking me Now"
3rd:- Miles Langthorne DPAGB APAGB with "In Control"
Highly Commended:-
Stephen Byard EFIAP ESPA DPAGB with "Neck and Neck"
Paul Newey with "Close Racing"
 

Open Nature Class for the "Yeoman Cup"
1st:- Patricia Keartyon LRPS DPAGB with "Buzzard Dispute"
2nd:- John Webster ARPS MPAGB with "Kingfisher Feeding"
3rd:- Patricia Keartyon LRPS DPAGB with "Roseate Spoonbill"
Highly Commended:-
Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAPMPAGB HonPAGB with "Pair of Grey Crowned Cranes"
Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Rouge Monkey"


(March 2021)

 



MEMBER'S NIGHT COMPETITION - THE "MILLENNIUM TROPHY"

On Monday 1st March 2021 we held we held our final Member's Night Competitions. This time it was
for the "Millennium Trophy",  which is awarded to best set of 3 PDI submitted by our members
and the subject was an Open Theme  chosen by the authgor.  The judge for the evening was
Howard Tate MA(Photo) ARPS AFIAP APAGB, from Pontefract CC and who is the current
President of the PAGB. The members had submitted a total of 21 panels of images  for him to
assess, 63 images in total.  Our sincere thanks go to Howard for his efforts in juding our images and
for his perceptive and constructive comments.
 
Whilst the detailed results will be circulated to all members, on this page
we are publishing all the images that recieved an award tonight, 

The results were as follows

First Place and Winner of the "MILLENNIUM TROPHY:-
2103-millennium1-Red-Squirrel-JRW.jpg

"Red Squirrel" by John Webster ARPS MPAGB


Second Place was Awarded to:-
2103-millennium2-Ghost-town-relics-PN.jpg
"Ghost Town Relics" by Paul Newey



3rd Place was awarded to:-
2103-millennium3-Clipper-RTW-Race-TT.jpg
"Clipper Round the World Race" by Trevor Thurlow LRPS 


Three Highly Commended Certificates were awarded to:-
2103-millennium4-Glorious-Grinton-DB.jpg
"Glorious Grinton" by David Beadle ARPS


2103-millennium5-Tulips-PC.jpg
"Tulips" also by Paul Cayton (this was also the Best Intermediate Class Entry)


2103-millennium6-North-Cheyenne-Canyon-MM.jpg
"North Cheyenne Canyon" by Marshall Minner  (this was also the Best Club Class Entry) 




March 2021







ANNUAL AUDIO-VISUAL COMPETITION

On Monday 8th February 2021 we held our Annual AV Competition. Due to transmission problems
with Zoom it was decided to refer all nine entries to an external Judge for him to comment and
allocate a winner and 2nd and 3rd placings.


The judge chosen was Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/d3 from Smethwick PS. Paul also kindly
agreed to provide written comments on all the entries and these have been circulated to all involved.
I am sure that they will prove very helpful to all our nine entrants.
 

The results were as follows:-

1st Place and winner of the "AV Trophy"

 John Stokes CPAGB with "A Visit to Helmsley"
Paul commented on his sequence by saying:- "The commentary was well recorded, well researched,
and informative. It set the scene very well and provided a good storyline. Photography was very
competent and uniform –appropriate for a documentary style presentation."

"2nd  Place"
David Niman
with "The Cinder Track"
Paul commented "Very well researched. Great narrative. Very well recorded.
All-in-all, a very competent production and a lot of effort obviously went into making it."

"3rd  Place"
David Beadle 
with "My Images 2014"
Paul commented, "Good way to display your interests and photographic skills.
I like the idea of presenting your work as chapters in a book."

Congratulations to the winners and our thanks to Paul for stepping in at such short notice
and doing such a splendid job in the circumstances. No disrespect to Paul but hopefully next year
we can return to our normal format involving our members in deciding the winner of the trophy.


February 2021
 






MEMBER'S NIGHT COMPETITION - SEASONS

On Monday 1st February 2021 we held another fully "Zoomed" competition night. This was for the fourth of this
season's Member's Night Competitions, and the subject was "Seasons".  In line with this year's policy the
competition was confined to PDI only.  The judge for the event was Alan Porrett ARPS EFIAP DPAGB APAGB,
from Whitley bay PSD. Alan is another old and good friend to our club and he joined us live to give his
comments and scores on our members 70 entries.  His comments were well received as usual and despite
the internet gremlins interrupting Alan part way through, I am sure we all thank him for an excellent evening.
 
Whilst the detailed results will be circulated to all members, on this page
we are publishing all the images that recieved an award tonight, 

The results were as follows

First Place and Winner of the Competition:-
2102-mn-seasons-snowyowlhuntingjrw.jpg

"Snowy Owl Hunting" by John Webster ARPS MPAGB


Second Place was Awarded Jointly to two images:-
2102-mn-seasons-autumngold-cjm.jpg
"Autumn Gold" by Chris Morton DPAGB

2102-mn-seasons-lakelandpass-cjm.jpg
"Lakeland Pass" also by Chris Morton





Two entries were awarded Joint 3rd Place:-
2102-mn-seasons-thetwisletonerratic-dc.jpg
"The Twisleton Erratic" by Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP MPAGB HonPAGB

2102-mn-seasons-springstormlightsstmarys-dc.jpg
"Spring Storm Light, St Mary's" also by Dave Coates



Seven Highly Commended Certificates were awarded to:-
2102-mn-seasons-blackrockcottagewinter-sb.jpg
"Black Rock Cottage Winter" by Stephen Byard EFIAP EPSA DPAGB


2102-mn-seasons-roseberrytoppinglatesummer-sb.jpg
"Roseberry Topping, Late Summer" also by Stephern Byard


2102-mn-seasons-enjoyingthesummernectar-cearle.jpg
"Enjoying the Summer Nectar" by Cathy Earle
This was also the
 Best Club Class Image 

2102-mn-seasons-ashnessbridgeinautumn-sc.jpg
"Ashness Bridge in Autumn" by Sheila Coates LRPS EFIAP/b PPSA DPAGB



2102-mn-seasons-springsheeplambs-ehall.jpg
"Spring Sheep & Lambs" by Eric Hall

2102-mn-seasons-ribbleheadstation-pnewey.jpg
"Ribblehead Station" by Paul Newey

2102-mn-seasons-summersky-tthurlow.jpg
"Summer Sky" by Trevor Thurlow LRPS


The Best Intermediate Class Entry was:-

2102-mn-seasons-frommaisondieu-rcollier.jpg
"From Maison Dieu" by Richard Collier


February 2021






MEMBER'S NIGHT COMPETITION - AROUND OUR COUNTY

On Monday 7th December 2020 we held our first fully "Zoomed" competition night. This was for the third of his season's 
Member's Night Competitions, and the subject this time was "Around Our County".  In line with this year's
policy the competition was confined to PDI only.  The judge for the event was Colin Hugill CPAGB, from
Gallery Photo Group. Colin is an old and good friend to our club and he joined us live to give his comments
and scores on our members 64 entries.
 
Whilst the detailed results will be circulated to all members, we are publishing,
on this page, all the images that recieved an award tonight. 

The results were as follows

First Place, Winner of the Competition & Best Club Class Entry:-
2012-mn-aoc-wensleydale-hrobson.jpg

"Wensleydale" by Hazell Robson


Second Place was Awarded to:-
2012-mn-aoc-romanbygreen-dhanson.jpg
"Romanby Green" by Dee Hanson
(This was also a Club Class entry)


Two entries were awarded Joint 3rd Place:-
2012-mn-aoc-snowyreeth-rcollier.jpg
"Snowy Reeth" by Richard Collier
This was also the best entry by an Intermediate Class Member

2012-mn-aoc-ingleborough-cjm.jpg
"Ingleborough" by Chris Morton DPAGB



Four Highly Commended Certificates were awarded to:-
2012-mn-aoc-redsquirrelhawes-pk.jpg
"Red Squirrel, Hawes" by Patricia Kearton LRPS DPAGB


2012-mn-aoc-composite-pnewey.jpg
"St. Mary's Over Silton" and "Fountains Abbey", both by Paul Newey

 


2012-mn-aoc-theredmiretree-jrw.jpg
"The Redmire Tree" by John Webster ARPS MPAGB



December 2020






SUMMER OUTINGS COMPETITION

The results for this year's Summer Outings Competition are in.  This year's competition was unusual because
of the Covid crisis, with once again no prints, so the McCombie Metcalf Cup will not be awarded this year.
That leaves with the "Roebuck Trophy" for PDI's, which was judged by our own  Richard Cochrane DPAGB

In addition, the rules and locations had to be change as the restrictions changed during the summer,
and for this year the set of three images, which are required to be entered, were allowed to come
from only one visit instead of the usual two.  Even then we were left with only six members
being able to enter; a shame, but unavoidable perhaps in the circumstances.
 
Detailed results have been circulated to all members along with the Judge's comments.
On this page we show you the winning set of three images from the competition. 
 

First Place & Winner of the "Roebuck Trophy:-
by
Eric Hall

2011-soa-darlingtontowncentrefrompeasemonument-ehall.jpg

"Darlington Town Centre from Pease Monument"
 

2011-sob-thorpperrowhall&reflection-ehall.jpg
"Thorp Perrow & Reflection"


2011-soc-trainatbanktopstation-ehall.jpg

"Train at Bank Top Station" 

 

November 2020









MEMBER'S NIGHT COMPETITION - SHADOWS, SHAPES & PATTERNS

On Monday 9th November 2020 the results of the second of this season's 
Member's Night Competitions were published. The subject this time was "Shadows, Shapes & Patterns"
and in line with this season's policy the  competition was cnfined to PDI only.  The judge for the event was
Graeme Clarke ARPS. He had a total of 62 entries to deliberate on and he did so with comprehensive
comments of every image.
 
Detailed results have been circulated to all members along with the Judge's comments.
On this page we are publishing all the images that recieved an award tonight. 

The results were as follows

First Place & Winner of the Competition:-
2011-mn-ssp-toinfinity-cjm.jpg

"To Infinity" by Chris Morton DPAGB


Second Place was Awarded to:-
2011-mn-ssp-amultitudeofcacti-cearle.jpg

"A Multitude of Cacti" by Cathy Earle
This was also the Best Entry by a Club Class Member




5 Highly Commended Certificates were Awarded to:-
2011-mn-ssp-bicycleparking-pnewey.jpg
"Bicyle Parking" by Paul Newey

2011-mn-ssp-blindstudy-cjm.jpg
"Blind Study" by Chris Morton DPAGB

2011-mn-ssp-bulbfieldpatterns-jrw.jpg
"Bulb Field Patterns" by John Webster ARPS MPAGB

2011-mn-ssp-dusk-hazell.jpg
"Dusk" by Hazell Robson

2011-mn-ssp-neglectedgarden-deehanson.jpg
"Neglected Garden" by Dee Hanson

Joint Best Entries in the "Intermediate Class":-
2011-mn-ssp-leafveins-dsnowdon.jpg

"Leaf Veins" by David Snowdon

2011-mn-ssp-wildwindows-tnk.jpg

"Wild Windows" by Trish Newey-King



November 2020

 







MEMBER'S NIGHT "OPEN" COMPETITION

On Monday 19th October 2020 the club presented the results of the first of this season's Member's
Night Competitions. 
As is the tradition the subject was "OPEN".  However due to the ongoing Corona Virus
pandemic this year's competitions will be held with only PDI Sections.  In the event there were 59 enrties and
the judge was our own members, Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB HonPAGB. 
Detailed results will be circulated to all members along with brief comments by the Judge.
On this page we are publishing all the images that recieved an award tonight. 

The results were as follows

First Place & Winner of the Competition:-
2010-01-mnopen-Roseate-Spoonbill-pk.jpg

"Roseate Spoonbill" by Patricia Kearton LRPS DPAGB


Jointly in Second Place:-
2010-02-mnopen-Stormy-Seas-at-Seaham-pnewy.jpg

"Stormy Seas at Seaham" by Paul Newey

2010-02-mnopen-Kingfisher-Launch-jrw.jpg
"Kingfisher Launch" by John Webster ARPS MPAGB

Jointly in Third Place:-
2010-03-mnopen-Gladioli-pcayton.jpg

"Gladioli" by Paul Cayton
Also Jointly "Best Entry in the Intemediate Class"


2010-03-mnopen-Winskill-Hawthorn-dsnowdon.jpg
"Winskill Hawthorn" by David Snowdon
Also Jointly "Best Entry in the Intemediate Class"


2010-03-mnopen-Cuckoo-Landing-jrw.jpg
"Cuckoo Landing" by John Webster ARPS MPAGB

Highly Commended Certificates were Awarded to:-
2010-04-mnopen-Rabbit-on-lookout-pk.jpg

"Rabbit on Lookout" by Patricia Kearton LRPS DPAGB

2010-04-mnopen-Rannoch-Winter-cjm.jpg
"Rannoch Winter" by Chris Morton DPAGB

2010-04-mnopen-Ghost-Town-Ghosts-tnk.jpg
"Ghost Town Ghosts" by Trish Newey-King

2010-04-mnopen-Isolated-pp.jpg
"Isolated" by Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB

Best Entry in the "Club Class":-
2010-05-mnopen-Raining-again-awood.jpg

"Raining Again" by Amanda Wood



October 2020



 

 

 

 

2020 ANNUAL PRINT EXHIBITION

Due to the Corona Virus Pandemic this year's Annual Exhibition evenings, including that for the
Annual Print Exhibition, were cancelled. As usual members had been permitted to enter up to 4 Prints and the
judge was John Williams EFIAP/b MPSA DPAGB, from Penrith & Dist CC. We thank him for his efforts,
which are greatly appreciated. Published here are all the main results from exhibition. 
Fully detailed results have been forwarded by email to all members 

Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition


Club Class for the "Bob Robinson Cup"
1st:- Cathy Earle, with "The Dribbling Squirrel"
2nd:- Amand Wood with "The Patriach"
3rd:- Sturat Goldie with "On the Edge"
Highly Commended:-  Stuart Goldie with "Four in Hand"
 

Intermediate Class for the "Oak Plaque"
1st:- Paul Cayton, with "A Flock of Seagulls"
2nd:- Tris Newey-King with "Ghost Town Relics"
3rd:- Richard Collier with "Winston's Cigar"
Highly Commended:- Richard Collier with "Runswick Bay" 
 

Open Pictorial Section for the "Tom Cross Silver Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, with "Nicola"
2nd:- Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Storm Light Over Silton"
3rd:- Paul Cayton with "Warnscale Bothy"
Highly Commended:- Eddie Bishop with "The Washerwoman" 
 

Open Portrait Section for the "Mowbray Salver"
1st:- Eddie Bishop with "Victorian Man with Pipe"
2nd:- Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Down But Not Out"
3rd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Blake"
Highly Commended:- Dave Beadle ARPS with "Scholl Kids"
 

Open Record Section for the "Deakin Trophy"
1st:- David Lock with "The Laundry, Charlecote"
2nd:- Paul Newey with "St Patrick's Church"
3rd:- Richard Collier with "Sir Richard Conyers"
Highly Commended:-
Eddie Bishop with "Victorian Parlour"
Paul Cayton with "Sand and Rock"


Open Monochrome Section for the "Smith Dodsworth Trophy"
1st:- Dave Beadle ARPS with "Night Time Hunter"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Terpsichore"
3rd:- Eric Hall with "Subway"
Highly Commended:-  
Cathy Earle with "The Foraging Badger"
Paul Newey with "Left Behind"


Open Action Section for the "Salisbury Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Powder Dancers"
2nd:- Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Close Encounter"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "After the Catch"
Highly Commended:- 
Eric Hall with "Pedal Power"
Miles Langthorne DPAGB APAGB with "Aquatic Fanatic"
 

Open Nature Section for the "Martin Cup"
1st:- Dave Beadle ARPS with "An Eye for an Eye"
2nd:- Paul Cayton with "Autumn Leaves"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Bee-Eater Take-Off"
Highly Commended:-
Dave Coates ARPS EFIAP/p ESFIAP APSA EPSA MPAGB APAGB with "Grey Crowned Cranes in Step"

 

(March 2020)







2020 ANNUAL PROJECTED DIGITAL IMAGE EXHIBITION

Due to the Corona Virus Pandemic this year's Annual Projected Image Exhibition evening,
into which members are permitted to enter up to 4 PDI was cancelled. The Judge for the competition
was Gerald Chamberlin EFIAP DPAGB, from Morton PS, and we thank him for his efforts,
which are greatly appreciated. Published here are all the main results from Exhibition. 
Fully detailed results have been forwarded by email to all members 


Please use this link to view the photographs of the Trophy Winners of the Annual Exhibition


Club Class for the "Neesam Cup"
1st:- Cathy Earle, with "I Think I'm Attractive"
2nd:- Stuart Goldie with "Wet and Very Wild"
3rd:- Cathy Earle with "Hummingbird Hawkmoth"
Highly Commended:-  Amanda Wood with "Biding our Time" and "U Bien Bridge"
 

Intermediate Class for the "Hall Cup"
1st:- Richard Collier, with "Snow, near Reeth"
2nd:- Paul Cayton with "Black and White and Colour"
3rd:- Trish Newey-King with "Garden on the 63rd Floor"
Highly Commended:- Richard Collier with "Saltburn Pier" 
 

Open Pictorial Section for the "Milnes Cup"
1st:- Chris Morton DPAGB, with "Windermere Morn"
2nd:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "Santorini Sunset"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Sea Ice at Dawn"
Highly Commended:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Pure Beauty" 
 

Open Portrait Section for the "Brompton Salver"
1st:- Pauline Pentony ARPS AFIAP MPAGB with "Beaux Yeux"
2nd:- Paul Newey with "Malcolm"
3rd:- Eddie Bishop with "Jemma"
Highly Commended:- Eric Hall with "Fruit Seller"
 

Open Record Section for the "Romanby Salver"
1st:- John Webster ARPS MPAGB with "Porto's Oldest Cathedral"
2nd:- Stepen Byard EFIAP EPSA DPAGB with "New Severn Bridge "
3rd:- David Lock with "St Mary's Church, Tetbury"
Highly Commended:- Eric Hall with "Stockton Fountain at Dusk"


Open Monochrome Section for the "Geoff BurdisTrophy"
1st:- Chris Morton DPAGB with "Osprey with Trout"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Grace"
3rd:- David Beadle ARPS with "He's Behind You"
Highly Commended:-  David Lock with "I Can't Fathom This"


Open Action Section for the "Maltby Rose Bowl"
1st:- Chris Morton DPAGB with "In the Loop"
2nd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP with "Frenzy"
3rd:- Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Shock Wave"
Highly Commended:- David Beadle ARPS with "Bird and Prey"
 

Open Nature Section for the "Yeoman Cup"
1st:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "Cheetah Chase"
2nd:- Cathy Earle with "Tussling with an Eel"
3rd:- John Webster ARPS MPAGB with "Green Woodpecker"
Highly Commended:- Patricia Kearton LRPS DPAGB with "European Roller Food Pass"

 

(March 2020)