Northallerton Camera Club

NORTHALLERTON

CAMERA CLUB

Search Website:

 

COMPETITIONS

For details of the rules and guidance for our Annual Exhibitions and other Competitions throughout the year
please use this link to our "Information & Knowledge Base Page"

 

Annual Audio-Visual Competition

On Monday 6th January we held our Annual Audio Visual Competition for fourth time. This year there were 9 entries
of AV sequences each on a subject of the author's choice and lasting for a maximum of 4 minutes. Unlike most of our
other competitions, this one fully involves the audience of our members, with the marking being entirely down to them,
rather than utilising a judge to assess the entry.


Members are each given a scoring card with the titles of the each sequence and are asked to score them from 1 to 10
according to how they were assessed, not only the photographic quality, but also the technical skill in putting the sequence together.
We were treated to a wide variety of subjects, including photo-travel sequences, documentary styles, sequences with a local
interest, some more humorous than other as well evocative moody subjects. After all the scores had been added up
the results of the competition were as follows:-

1st Place and winner of the "AV Trophy"
"A trip to the Romantic City of Florence" by Paul Newy with 265 points


Second place with 259 points went to David Beadle with "Our Coastal Gems" and
in Third place with 254 points was David Lock with "We all Stand Together"

This competition is in its fourth year and whilst entries were slightly down on last year, it is one which is very popular with
our members. Our thanks go to all the entrants who between them put together what was a fascinating evening
with some exception standards in both photography and AV skills.



(January 2020)

 

 

 

 

Members' Night Competition - Around Our County

 

On the evening of Monday 2nd December our club held the third of the season’s members' Night Competitions.
The subject for this competition for the second year was “Around Our County”. Members had been invited to submit
up to 3 Prints and/or 3PDI, which had been taken in the County of North Yorkshire, but to include South Teesside
and the City of York.  The judge for the evening, from our own club, was John Stokes CPAGB and he had a total of
32 Prints and 54 PDI to cast his judgement on.  He  delivered a brisk but detail critique on all our entries. He commented
that a number of the entries, whilst taken in the required area, did not give a great deal of indication of this.  

 

The results were as follows:-

PRINTS Section:-
1912-mnourcountypr-whitbymarina-dbeadle.jpg

1st:- David Beadle ARPS, “Morning Glory"

1912-mnourcountypr-stormlightoversilton-dc.jpg

Second:- Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB, "Storm Light, Over Silton"

1912-mnourcountypr-whitbysunset-jrw.jpg
Third:- John Webster ARPS MPAGB, "Whitby Sunset"
 

1912-mnourcountypr-snowinthedales-tnk.jpg
Best Intermediate Class Entry:- Trish Newey King, "First Snow"
 
(also with "Whitby Reflections")


1912-mnourcountypr-aysgarthfalls-sgoldie.jpg
Best Club Class Entry:- Stuart Goldie, "Aysgarth Falls" 

Highly Commended:-  Eric Hall with "River Nidd at Knaresborough"
Commended:- Bob MacAvoy with "York Minster

 

PDI Section:-

1912-mnourcountypdi-ribblehead-cjm.jpg
First :- Chris Morton DPAGB, "Ribblehead"

1912-mnourcountypdi-ringoffire-dbeadle.jpg
Second: David Beadle ARPS, "Ring of Fire"
 

1912-mnourcountypdi-whitbyonfire-cjm.jpg 
Third:- Chris Morton DPAGB, "Whitby on Fire" 

1912-mnourcounty-composite.jpg
           

Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Tranquility"
John Webster ARPS MPAGB with “Runswick Bayand "The Big Wheel"
Commended:-
David Beadle ARPS with "Just the Two of Us"
Stephen Byard ESFIAP EPSA DPAGB with "Red Sky at Night, Paddy's Hole"
Dave Snowdon with "Hawnby Hill Heather"
John Webster ARPS MPAGB with “Runswick Bayand "Whitby Whalebones"
 

 

(December 2019)

 

 

 

 

 

Members' Summer Outings Competition

 

This Monday (18th November) we held our annual competition for photgraphs taken on this year's Summer Outings. 
We hold four such outings each year and members can enter a set of three Prints or PDI or both if they wish,
but each set must comprise of photographs taken on at least two of those outings.

The judge for the evening, from Gallery PG, was Graeme Clarke ARPS and, whilst there was not a huge entry,
he set about his task with enthusiasm giving a considered and constructive critique on every picture.


The results were as follows:-
 

1st place in the PRINTS Section & winner of the "McCombe-Metcalf Cup" :-

1911-so-pr-composite-ehall.jpg

 

 

1st place in the PDI Section & winner of the "Roebuck Trophy" :-

1911-so-pdi-composite-clarew-hansell.jpg
 

(November 2019)


 

 

 

Members' Night Competition - Motion

 

On the evening of Monday 11th November our club held the second of the season’s members' Night Competitions.
The subject for this competition was “Motion” and Members had submitted a large entry of 107 photographs,
comprising some 41 in the Prints Section and 66 in the PDI Section. The judge for the evening, from our own club,
was Stephen Byard EFIAP EPSA DPAGB.  He  delivered a constructive and understanding critique on every entry,
delivered with a sense of humour. He commented that whilst there was a very high mark level in this competition,
he felt bound to give those marks because of how well the entries met the criteria for the competition.

 

The results were as follows:-

PRINTS Section:-
1911-mnp-motion-whee-dbeadle.jpg

1st:- David Beadle ARPS, “Wheeeee"

1911-mnmotion-p-pedalpower-ehall.jpg

Second:- Eric Hall, "Pedal Power"

 1911-mnmotion-p-patternsaround-the-groins-dc.jpg.
Third:- Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB, "Patterns Around the Groins"
 

1911-mnp-motion-ontheedge-sgoldie.jpg 
Highly Commended and Best Club Class Entry:- Stuart Goldie, "On the Edge" 


1911-mnmotion-p-timeandmotion-tnking.jpg
Best Intermediate Class Entry:- Trish Newey-King, "Time and Motion" 
(also with "Airborne")

Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Os-Spraying"
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with "Curves" and with “Power”
John Webster ARPS MPAGB with “Point of Entry”

 

 

PDI Section:-

1911-mnmotion-raining-awood.jpg
First & Best Club Class:- Amanda Wood, "Raining"

1911-mnmotion-dancingfabric-pp.jpg
Second: Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, "Dancing Fabric"
 

1911-mnmotion-impact-cjm.jpg 
Third:- Chris Morton DPAGB, "Impact" 

1911-mnmotion-theroundabout-pcayton.jpg
Highly Commended & Best Intermediate Class:- Paul Cayton, The Roundabout" 

Highly Commended:-
Stuart Goldie with Wet and Wild"
Eric Hall with "Fast Food"
Chris Morton DPAGB with “Chaotic Seas” and with "Wild Waves and Gull"
Paul Newey with "The Muskateer"
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with “Polystyrene Blast”
Clare Walker-Hansell with "Type R Trophy Oulton Park"
John Webster ARPS MPAGB with “Full Circle”. "Good Catch" and "The Big Wheel"
Amanda Wood with "Sleeper Train" and with "UCI Ladies Elite"
 

 

(November 2019)

 

 

 



 

 

Members' Night Open Competition

 

On the evening of Monday 14th October our club held the first of the season’s competitions. It is also the first of our
five ‘Members’ Night Competitions’ for this season and as is our usual custom the subject for this
competition was “Open”. Members had submitted a record entry of 128 photographs, comprising
some 44 in the Prints Section and 84 in the PDI Section. The judge for the evening, from saltburn PS,
was Malcolm Blenky ARPS and he took on this mamoth task with constructive and helpful comments to all,
He commented that he had expected some superb pictures from our club and that he was not disappointed.

The results were as follows:-

PRINTS Section:-

1910-mn-open-p-infantschool-dbeadle.jpg

1st:- David Beadle ARPS, “Infant School"

Joint Second:-
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with “Nochola”  and "Blake" and
John Webster ARPS MPAGB with "Bee-Eater Take Off".
Joint Third:-
Eddie Bishop with "Victorian man with Pipe" , 
Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB with "Rock Waves, White Pocket" and 
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB, with “Terpsichore”
Highly Commended and Best Intermediate Class Entry:-  
Andy Atkins with "Nesting Fulmar - Handa"
Highly Commended:-
David Beadle ARPS with "Early One Morning"
Dave Coates ARPS EFIAP/p EPSA MPAGB with “Waves and Curves, Antelope”
John Webster ARPS MPAGB with “Goshawk Calling”
Best Club Class Entry:-  Amanda Wood with  Camel trader" and "Sadhu" 


1910-mnopen-inter-composite.jpg
Best Intermediate Class Entries:-
Prints
(left) Andy Atkins "Nesting Fulmar" & PDI (right) Dave Snowdon "Fearsome Yawn" 
 
 

PDI Section:-

1910-mn-open-windermeremorcjm.jpg
First:- Chris Morton DPAGB, "Windermere Morn"

Second:-
Patricia Kearton LRPS DPAGB with “Cheetah Chase"  and "European Rollers Passing Food"
Joint Third:- 
David Beadle ARPS with “Mouse Hunter”,
Patricia Kearton LRPS DPAGB with “Red Squirrel”
and John Webster ARPS MPAGB with “Badger and Bluebell”
Highly Commended:-
Eric Hall with “Upper Tees Valley After Snow”
Pauline Pentony ARPS AFIAP DPAGB with “Red”
John Stokes CPAGB with  “Budapest Parlianment Building”
John Webster ARPS MPAGB with “Tawny Owl over the Moors
Best Intermediate Class Entry:-
Dave Sowdon with “Fearsome Yawn", "North Landing Slipway” 
and “Summer Impression” 
Best Club Class Entry:- 
Brian Coan with “Oh for a Haynes Mannual”

1910-mnopen-club-composite.jpg

Best Club Class Entries:-
PDI (left):- Brian Coan, "Oh for a Haynes Manual" Prints (right):- Amanda Wood, "Camel Trader"

 

(October 2019)